Základy zdravého stravování

První krok

Pokud jste se dosud stravovali typickou českou kuchyní, pak můžete začít tím, že:

  • vyměníte obyčejnou mouku za celozrnnou
  • margaríny vyměníte za kvalitní oleje lisované za studena, případně občas trocha másla nejlépe v BIO kvalitě
  • začleníte více čerstvé zeleniny a ovoce
  • přestanete jíst smažené pokrmy, pokud to je pro vás problém, alespoň je připravujte v troubě na trošce oleje nebo ještě lépe na teflonové pánvi, kterou zlehka přetřete olejem
  • omezíte mléčné výrobky, místo kravského mléka můžete začít používat sojové, ovesné či kukuřičné
  • přestanete konzumovat uzeniny a maso začleníte jen občas a jen kvalitní svalovinu bez tuků
  • omezte nebo zcela vynechejte alkohol a kávu (tento krok považuji za nejtěžší)

Druhý krok

Začněte si více všímat signálů svého těla. Když začnete vařit z kvalitních surovin, tělu stačí k pocitu sytosti méně a jako další pozitivní efekt je pomalý, ale stabilní úbytek váhy. Když jsem sama začala směrovat svou stravu směrem k makrobiotickým základům (makrobiotikem ale nejsem, spíše se jen inspiruji), zjistila jsem, že existuje pocit hladu, který mi dává lehkost, že se těším na jídlo, které bych dříve označila blafem.

Pomalu začněte přidávat celá zrna pšenice a dalších obilovin, rýži vyměňte za celozrnnou.

Třetí krok

Přestaňte používat dochucovadla, obsahující zvýrazňovače chutí. Při nákupu se zaměřte na složení a zvítězit by měli potraviny přírodní, s co nejmenším počtem aditiv.

Omezte sladkosti, cukr vyměňte za hnědý třtinový nebo ještě lépe za med, melasu či slad. Také začněte vařit na páře, dusit a pečení či smažení začlěňujte jen zřídka. Vaše tělo to ocení. Vzpomeňte si, jak se cítíte po normálním obědě v kantýně a jak po obědě uvařeném ze zdravých a kvalitních potravin. Ze začátku vás možná budou honit chutě, jazýček si přeci jen pamatuje výrazné chutě chipsů, čokolád a jiných lákadel. To proto, že se do nich přidávají chemické látky, které zvýrazní chuť a úspěšně vám pak na této chuti vybudují závislost.