Makrobiotika

Makrobiotika je pojem, který dokáže vyvolat diskuze na celé stránky. Má spoustu příznivců a stejně tak je některými lidmi zavrhována. Většina lidí se s makrobiotikou ani blíže nesetká, někde zaslechne něco o škodlivosti, přečte si o negativním zážitku nějakého jedince a názor je hotov. Mluvím i z vlastní zkušenosti, kdy jsem léta makrobiotiku ignorovala, jednak proto, že VŠECHNY recepty mi přišli nereálné, nechutné a hojně kritizované "odborníky" na výživu.

Co vlastně makrobiotika je? Pochází z řeckého macro=velký a bios=život. Je to životní styl a filozofie úzce spojená s dietním režimem. Toto východní učení je založené na udržování rovnováhy mezi póly jin a jang. Zaobírá se nejen jídlem, ale i psychickou stránkou člověka z hlediska pěti proměn energie.Standardní makrobiotická strava je z 50% tvořena z celozrnné obiloviny, převážně vařeného zrna, z 30% zeleniny, která je tepelně upravená a kvašená, z 15% z luštěnin a mořských řas a z 5% z polévek. Doplňkově možno zařadit ryby, ovoce mírného pásma, semena, ořechy a za studena lisované kvalitní oleje.

Já sama jsem měla nejdřív velice skeptický názor na makrobiotiku. Svůj názor jsem ale změnila poté, kdy mi moje dávná přítelkyně z mládí trpělivě vysvětlila, co makrobiotika obnáší a hlavně jaký pozitivní vliv měla na její tělo a duši. A já zjistila, že to není jen nechutná strava bez masa, ale že je to i návrat k přírodě. K přirozeným chutím potravin.

Makrobiotika má také hodně podob, od té velmi striktní, kde se mají jíst jen celá obilná zrna, zelenina a některé druhy ovoce a to ještě většinou tepelně zpracované. Žádný cukr, žádné maso, vejce, oleje... A pak je tu další extrém, kdy někteří její zastánci říkají, že se dá jíst v podstatě všechno, jen ve své přirozené formě...

A tak jsem začala postupně hledat informace na internetu a zjistila, že vlastně není tak podstatné, jakou formu makrobiotiky přijmu, ale že jde o to, že každý člověk má jiné dispozice, potřebuje něco jiného a že hlavní věcí je začít si všímat toho co jíme a odstranit co možná nejvíce chemicky vyrobených látek z našeho těla.

Začala jsem pozvolna. Nejdřív výměnou mouky za celozrnnou, a to i žitnou a špaldovou. Pak následovaly těstoviny, taky různé druhy a dokonce i kukuřičné a musím říct, že celkem chutné. Omezila jsem postupně maso a když jsem ho zařazovala, tak jen kuřecí, krůtí a sem tam kousek ryby. Vejce kupuju BIO se značkou 0 před číslem, což by měly být ty nejkvalitnější (jedno přijde asi na 7 Kč, ale aspoň je nejíme tak často).

Cukr nahrazen přírodním hnědým třtinovým, medem, melasou, javorovým sirupem a v budoucnu snad i sladem. Sůl jedině mořská nebo himalajská, které mají zachované všechny stopové prvky.

Žádné ztužené tuky, jen kvalitní oleje lisované za studena, a občas kvalitní máslo.

Úplně jsme doma vyškrtli mléko, v kávě ho nahrazujeme sojovým (ovesným, kukuřičným). Výjimečně bílý jogurt nebo kysaná smetana nebo sýr.

Kávu omezit co možná nejvíce, občas nahradit obilnou.

A zařadit co možná nejvíce zeleniny a i trochu ovoce. Omezit pečivo.

Příklad našeho jídelníčku:

Snídaně - kaše z ovesných vloček (namočené přes noc) uvařená s trošičkou soli a se sušeným ovocem. Někdy přisypeme pár oříšků.

Svačina - jablko (hruška, švestky...)

Oběd - Celozrnné těstoviny se směsí sojového masa + dušená zelenina (recepty budu postupně přihazovat)

Večeře - Celozrnný chléb s pomazánkou z luštěnin, celeru, ... (taky přidám postupně recepty)

K pití voda, čaje střídáme bylinkové, rooibos, zelený a já 2x denně pravou zrnkovou kávu bez cukru.